Miks MITTE teha enda ilusalongi?

Janne pidas kunagi täitsa oma ilutuba, järgnev on tema tagasivaade sellele ajale.

Kell on kohe-kohe saamas 18:00. „Normaalsed“ inimesed on lõpetanud juba üks tund tagasi töö või hakkavad lähiajal läptoppi kokku pakkima, et koju kiirustada. Poest läbi, kiirelt läbi liikluse, nüüd kodus, televiisor tööle, lemmiksaated alaku, kõht toidust täis ja voodisse pikali ära… nii mõnus!

Oh, ei! Mida ma loodan – nüüd alles minu tööpäev tegelikkuses algab!

Elektriarve, kommunaalid, uus broneering, teine juba kiirustab takka, telefon heliseb ja nii hommikust õhtusse. Õhtuks olen kui tühjaks pigistatud sidrun, kuigi magama minnes mitte ainult ei unista unest, vaid hoopis sellest, et aju lülitaks muredest ja töömõtetest välja. Just nimelt muredest, sest reaalselt kasumi teeniva firma pidamine ei ole ainult meelakkumine ja rõõm, kus saab olla oma aja peremees. Minu sees toimub iga õhtu üks suuremat sorti adrenaliinilaks, kui tunnen, et jälle miskit on ära tehtud. Ma mõtlen küll, et olen omadega järjel, kuid kas ka nii palju, et ei pea muretsema, kas järgmisel nädalal kõik kliendid ilmuvad kohale või mitte. Nö üksiküritajana on mul käsi vaid kaks ja ainult ise saan teenida oma leiva, selle eest veel hoidma enda tervistki, et kliendid uue tehniku juurde ei läheks, kui ise ootamatult haigestun. Näed sa, tervis vedaski alt ja nüüd hakka mõtlema, kust saada leivaraha? Jah, säästud on meil kõigil, aga ettevõtte omanikuna hoiame me seda pigem selleks, et arved oleksid makstud. Sel hetkel pole tähtis mitte enda tühi kõht, vaid üürileandjatele ja muudele ettevõtetele arvete tasumine.

Arved õnneks makstud ja saan telefonikõne Terviseametist. No miks? Mul on ju kõik dokumendid korras. Jah, seda kindlasti minu jaoks, aga nüüd on aeg üle vaadata, mida seadus soovib. Jälle uus kohtumine, uus adrenaliin, uus muretsemine. Eelkõige tuleb salongi alustamisel endale selgeks teha, mis tähendab tervisekaitse nõuetest kinni pidamine ning palju see rahaliselt tööd nõuab. Võime kõik äri alustamiseks  vanematelt raha laenata, kuid tegelikkuses on võlg võõra oma ning seegi tuleb tagasi maksta.

Ja nii päevast päeva. See mõni lõik on vaid väga väike osa sellest kõigest, mis sind, tulevast ettevõtjat, ees ootab. Soovitan kõigile, kes soovivad pea ees tundmatusse hüpata, õppida ja oma unistused täide viia. Kuid mõtle enne tõsiselt järgi, kas sa tahad kõike seda tunda, mida tunnevad need inimesed, kes ettevõtlusega saavad kaasa näiteks migreeni. Mina sain.

Janne